Wszystko się kiedyś kończy. To jedna z największych oczywistości, każdy wie o tym. Dlaczego więc tylu ludzi jest tak bardzo zdziwionych, gdy coś dobiega końca? Z tymi końcami często wiąże się dużo różnorodnych emocji. Żal, zaprzeczanie, złość. Ale także czasami radość, nadzieja na to, co będzie dalej. Wszystko zależy od tego, co się kończy i od tego, jak my to interpretujemy. Niektóre Końce są bardzo naturalne, bo pewne zmiany w życiu zachodzą naturalnie. Inne Końce spadają jak grom z jasnego nieba, przewracając dotychczasowy porządek do góry nogami. Wszystkie te Końce łączy jedno pytanie: co dalej?
No właśnie. Co dalej?
Skoro jest Czas Końców, musi być także Czas Początków. Dopóki żyjemy, zawsze jest coś dalej. Wielu ludzi wierzy, że także i po śmierci jest coś dalej. Czas Początków, gdy coś się zaczyna od nowa, coś się tworzy. Równie ekscytujący, co przerażający, bo wiąże się ze zmianą.
Jak radzić sobie ze zmianą? Co można zrobić w momencie, gdy coś się kończy, a coś innego dopiero ma się zacząć? Dotychczasowy pewny grunt pod nogami zaczyna być grząski i delikatnie się zapadać… Nie ma tutaj uniwersalnej recepty z gwarancją 100% satysfakcji. Istnieje jednak kilka wskazówek, jak w miarę bezboleśnie poradzić sobie z tą nieznaną sytuacją. Oto kilka z nich:
- Rozmawiaj. Najlepiej z kimś bliskim, do kogo masz zaufanie. Opowiedz o swoich obawach – często okazuje się, że strach jest największy, gdy trzymamy go w swojej głowie. Gdy z kimś o tym porozmawiamy, niejednokrotnie okazuje się , że jest o wiele lepiej, niż sądziliśmy.
- Pamiętaj o tym, że zmiany są naturalne i każdy je przechodzi, wiele osób ma podobne doświadczenia. To nieunikniony element życia.
- Zajmij się czymś, co sprawia Ci radość. Pozwoli to odwrócić Twoją uwagę od stresującej sytuacji.
- Poszukaj swoich mocnych stron i na nich skup swoją uwagę. Przypomnij sobie, w jaki sposób dotychczas radziłeś sobie w sytuacjach zmian. Co wtedy dawało Ci siłę? Co pomagało?
- Zamień słowo „problem” na słowo „wyzwanie”, a w zmianach zamiast zagrożeń poszukuj nowych możliwości. Myśl pozytywnie.
- Podejmuj samodzielne decyzje, ciesz się z możliwości kierowania swoim życiem. Nawet gdy wydaje Ci się, że nie masz wpływu na całą sytuację, znajdź jakiś mały element, o którym jednak możesz w pełni zadecydować.
- Gdy jest źle, a Ty przeczuwasz zbliżający się większy kryzys – nie bój się sięgnąć po pomoc specjalisty. Konsultacja psychologiczna da Ci odpowiedź na pytanie, w jaki sposób najlepiej szukać dla siebie wsparcia. Pamiętaj o tym, że szukanie pomocy jest oznaką Twojej siły, a nie słabości!
A Wy jak postrzegacie życiowe zmiany? Jak sobie z nimi radzicie?